Franco Juri poslal odprto pismo predsedniku Pahorju in ministru Žbogarju
Franco Juri, poslanec Zares v Državnem zboru, je danes na predsednika vlade, Boruta Pahorja, in ministra za zunanje zadeve, Samuela Žbogarja, naslovil odprto pismo v zvezi s poročilom uglednega južnoafriškega sodnika Richarda Goldstona – ta je s štiričlansko preiskovalno komisijo ZN po nekajmesečni preiskavi ugotovil, da so izraelska vojska in oborožene sile Hamasa med 22-dnevno januarsko ofenzivo Izraelcev v Gazi zagrešili zločine zoper človeštvo in večkrat kršili Ženevsko konvencijo.
Franco Juri je izrazil obžalovanje in nerazumevanje, ker se Slovenija kot država, ki je trenutno v vlogi podpredsednice Sveta za človekove pravice, še ni jasno opredelila do poročila, do njegove primernosti za obravnavo v Varnostnem svetu Združenih narodov in do implementacije priporočil iz poročila.
Preberite odprto pismo Franca Jurija predsedniku vlade in zunanjemu ministru.
Poslanec Franco Juri v pismu izraža pričakovanje, da bo Slovenija na naslednjem glasovanju v Svetu ZN za človekove pravice nedvoumno podprla poročilo ZN o izraelski ofenzivi v Gazi, ki predvideva tudi njegovo obravnavo v VS ZN.
O poročilu bi že v začetku meseca moral glasovati Svet ZN za človekove pravice, a so glasovanje preložili, potem ko je na to, domnevno pod pritiskom ZDA, pristala palestinska delegacija. Svet ZN naj bi zdaj o tem poročilu glasoval marca prihodnje leto.
Juri je na današnji novinarski konferenci tudi pozdravil Žbogarjevo stališče, polno podporo, ki ga je minister za zunanje zadeve izrazil prejšnji teden v Ženevi med srečanjem z Visoko komisarko ZN za človekove pravice Navanethem Pillay, ob tem pa je poudaril, da mora temu stališču slediti tudi “ukrepanje” in podpora resolucije o poročilu v Svetu ZN za človekove pravice. Kot je dejal, implementacija priporočil poročila pomeni, da bi morali obe strani sprejeti posledice takratnih dejanj, ki bi ju lahko pripeljala tudi pred Mednarodno kazensko sodišče (ICC).
VS ZN je sicer minuli teden odločil, da redno razpravo o Bližnjem vzhodu z 20. oktobra prestavi na to sredo. V razpravi naj bi bilo govora tudi o Goldstoneovem poročilu. VS ZN bi lahko – čeprav je to malo verjetno – odredil tudi sojenje vojnih zločinov pred ICC. Netanjahu je v ponedeljek sicer že vnaprej opozoril, da Izrael ne bo pošiljal svojih voditeljev in vojakov na to sodišče.