Javno vprašanje bivšemu ministru glede nepravilnosti
Cveta Zalokar Oražem, poslanka Zares v Državnem zboru, je nekdanjemu pristojnemu resornemu ministru in bivšemu predsedniku nadzornega sveta HSE, sedaj pa predsedniku Komisije DZ RS za nadzor javnih financ, ki med drugim skrbi tudi za pravilnost izvrševanja finančnih načrtov javnih podjetij, katerih ustanoviteljica je Republika Slovenija, poslala javno vprašanje, na katerega pričakuje čimprejšen odgovor.
Cveta Zalokar Oražem, poslanka
Ljubljana, 14. oktober 2009
KOMISIJA ZA NADZOR JAVNIH FINANC
predsednik
g. mag. Andrej Vizjak
Zadeva: Javno vprašanje
Spoštovani!
Kot bivšemu pristojnemu resornemu ministru in bivšemu predsedniku nadzornega sveta HSE, sedaj pa predsedniku Komisije Državnega zbora Republike Slovenije za nadzor javnih financ, ki med drugim skrbi tudi za pravilnost izvrševanja finančnih načrtov javnih podjetij, katerih ustanoviteljica je Republika Slovenija, vam pošiljam javno vprašanje, na katerega pričakujem čimprejšnji odgovor.
Dne 4.5.2007 sem vam kot pristojnemu ministru in bivšemu predsedniku nadzornega sveta HSE zaradi suma negospodarnega ravnanja oz. oškodovanja državnega premoženja postavila pisno poslansko vprašanje glede odkupa deleža manjšinskih družbenikov v Soških elektrarnah s strani Holdinga Slovenske Elektrarne (HSE).
HSE je 24.4.2007 odkupil deleže manjšinskih družbenikov v Soških elektrarnah. Za 18, 5 odstotni delež Soških elektrarn je HSE plačal 38,9 milijona evrov. Po pisanju medijev naj bi takrat pri prodaji manjšinskega deleža največ zaslužil Infond Holding, lastnik preko 14 odstotka Soških elektrarn. HSE naj bi Infond Holdingu, ki je večino tega deleža pridobil z nakupi šele konec leta 2006 in v začetku 2007, za odkup odštel 34,4, milijona evrov. Po nekaterih informacijah naj bi Infond Holding svoj delež začel povečevati konec leta 2006, ko naj bi vi kot takratni minister za nakup manjšinjskih deležev v Soških elektranah HSE odobrili najem posojila v višini 29,2 milijona evrov. Po pisanju medijev naj bi Infond Holding zaradi razlik v nakupni ceni in prodajni ceni HSE svoj delež z dobrim zaslužkom prodal. Podjetju tajkuna Boška Šrota ste po mnenju poznavalcev na račun HSE omogočili zaslužek od 6 pa do 9,26 milijona evrov Sicer pa nas je na oceno o dobrem zaslužku omenjenega tajkuna in njegove družbe in s tem seveda izgubo HSE oz. države, ki je 100 odstotna lastnica HSE, napotovala tako višina posojila, ki ste ga odobrili in naj bi takrat zadoščala za odkup deležev in pa dejstvo, da se je zaradi vstopa Infond-a odkup močno podražil, celo tako, da je HSE odkup poleg posojila financiral tudi s prodajo 0,77 odstotka Nove Ljubljanske banke (NLB) avstrijski banki. Poleg tega pa je takrat direktor HSE javnost celo zavajal, navajajoč, da je prodaja deležev NLB potrebna zaradi likvidnostnih težav holdinga in da ne bo namenjena za nakupe. Slednje je pomenljivo tudi zaradi tega, ker ste tako vi kot vlada takrat vseskozi zatrjevali, da je interes države, da ostane večinska lastnica NLB.
Takrat ste mi na poslansko vprašanje odgovorili, da je predlog strateških usmeritev pri privatizaciji slovenske elektro energetike, v katerem je predvideno, da HSE odkupi še preostale manjšinske deleže v družbi Soške elektrarne Nova Gorica, potrdila Vlada Republike Slovenije je na svoji 84. redni seji dne 27.07.2006 (pozabili ste odgovoriti na vprašanje ali ste slednje usmeritve predlagali vladi vi kot minister). Poslovni načrt družbe HSE d.o.o. za leto 2007, ki ga je nadzorni svet družbe sprejel na svoji 10. redni seji dne 20.12.2006, je po vaših trditvah predvideval, da bo družba HSE v letu 2007 v skladu s Strateškimi usmeritvami pri privatizaciji slovenske elektro energetike Vlade RS odkupila vse preostale deleže manjšinskih družbenikov družbe SENG (20,5%). Nadzorni svet je nato omenjeni nakup obravnaval še na dveh sejah, in sicer na 12. redni seji dne 29. marca 2007, ko se je seznanil s poročilom pooblaščenega ocenjevalca o oceni vrednosti podjetja Soške elektrarne Nova Gorica d.o.o. na dan 31.12.2006, ter nato še na 13. seji dne 16. aprila 2007, ko se je seznanil z neposredno ponudbo družbe Infond holding d.d in dal soglasje za izvedbo posla. Ker pa ste vi odstopili kot predsednik in član NS HSE 19.3.2007, niste več sodelovali na naslednjih sejah NS HSE. Celo navedli ste, da vi kot minister oz. Republika Slovenija v vlogi ustanovitelja in edine družbenice v družbi HSE ne morete odločati o vprašanjih vodenja poslov. Po vašem takratnem mnenju naj bi poslovodstvo družbe na lastno odgovornost vodilo posle družbe in jo zastopalo. Prav tako Vlada RS ali Ministrstvo za gospodarstvo nista potrjevala oziroma bila predhodno seznanjena s postopkom ter pogoji odkupa deležev manjšinskih družbenikov.
12.10.2009 smo v medijih zasledili podatek, da je HSE do leta 2007 za odkup manjšinskih deležev v štirih hčerinskih družbah (za odkup manjšinskih deležev v Dravskih elektrarnah, TE Brestanica, TE Šoštanj in Soških elektrarnah) porabil skupno okoli 170 milijonov evrov. Po navedbah iz omenjenega prispevka naj bi holding za kupovanje deleža manjših lastnikov ne imel niti enega ekonomskega razloga, šlo pa naj bi predvsem za pomoč “prijateljskih tajkunov” z nakupi po cenah, ki naj bi bile višje od tržnih cen na “sivem” trgu.
Sporna pa ni zgolj zgoraj omenjena prodaja oz. odkup manjšinskih deležev. Naj vas spomnim tudi na dejstvo, da je HSE 28.12.2005 v družbah Termoelektrarna Brestanica d.o.o in Termoelektrarna Šoštanj d.o.o odkupil deleže vseh manjšinskih delničarjev. Za ta korak naj bi se odločil, ker vodi h kapitalski konsolidaciji skupine HSE (torej še pred famozno vladno odločitvijo iz leta 2006, na katero ste se takrat sklicevali). HSE je za nakup deležev manjšinskih družbenikov v Termoelektrarni Brestanica in Termoelektrarni Šoštanj plačal 11,5 milijarde tolarjev (približno 48 mio EUR): za Šoštanj je odštel 6,9 milijarde tolarjev, za Brestanico pa 4,6 milijarde tolarjev. Je HSE z nakupom manjšinskih deležev v obeh termoelektrarnah povlekel pravilno potezo, ali pa je z odkupom storil le uslugo KD Holdingu, ki je imel v obeh družbah približno 19 % delež ? Izvedenci menijo, da takšen znesek kapitalskih deležev, če bi bil v vlogi HSE, ne bi odkupil. Trdijo, da bi bila lahko cena nižja, saj naj bi se KD Holding deleža obeh družb želel znebiti zaradi dolgotrajnih in zapletenih postopkov uveljavljanja lastniških in upravljalskih pravic ter različnih pogledov na nadaljnje poslovanje. Zato se je v javnosti začelo ugibati, ali gre pri tem nakupu oz. prodaji za povezane posle. KD Holding naj bi veljal za ti. parkirišče in posredniško družbo pri nakupih in prodajah delnic časopisnega podjetja Delo. Zato naj bi mu politični botri z nakupom deležev obeh termoelektrarn po (pre)visoki ceni storili uslugo.
Najbrž velja omeniti tudi Sklad NEK, ki naj bi po pričanju nekaterih poznavalcev od “prijateljskih mogotcev” odkupoval delnice elektrodistribucijskih podjetij za še enkrat višjo ceno kot je veljala na “sivem” trgu (približno 10 EUR namesto okoli 4 EUR). Predsednica upravnega odbora sklada je vaša strankarska kolegica Romana Jordan Cizelj, direktorja pa je na vaše dolgotrajno prigovarjanje izbral bivši upravni odbor. Posel naj bi se po mnenju poznavalcev gibal v znesku okoli 3 mio EUR.
Pozabiti pa tudi ne smemo tudi koncesijo za izkoriščanje energetskega potenciala Spodnje Save. Republika Slovenija kot koncedent in Savske elektrarne Ljubljana, d.o.o. ter HSE kot koncesionarja so leta 2002 sklenili koncesijsko pogodbo za izkoriščanje energetskega potenciala Spodnje Save. V letu 2007 pa je državni zbor sprejel Zakon o dopolnitvah Zakona o pogojih koncesije za izkoriščanje energetskega potenciala Spodnje Save, ki je omogočil, da dotedanji koncesionar (HSE) prenese koncesijo izgradnje novih HE (Boštanj, Blanca, Krško, Brežice, Mokrice) na novega koncesionarja. V bistvu je kot nov partner v projekt izgradnje HE na Spodnji Savi vstopila samo družba Gen energija, d.o.o., ki je v 100 % lasti države in je nosilec 2. energetskega stebra v Sloveniji. Najbrž velja omeniti tudi, da se s prodajo njihove elektrike ukvarja hčerinska družba Gen I, ki so jo ustanovili Gen energija v državni lasti in Energetski sistemi Istrabenz Gorenje (kjer je soudeležen še en tajkun – Igor Bavčar). Po mnenju poznavalcev gre za pretakanje denarja iz državne v zasebno sfero, in posreden dostop tajkunskega kapitala do državne koncesije za spodnjo Savo.
Naj za konec ponovno omenim, da sta HSE kot državno podjetje in sklad NEK kot državni sklad za nakupe deležev v družbah s slabim ali ničnim donosom mimo vsakršne ekonomske logike odštela ” prijateljskim tajkunom” preko 170 mio EUR. Za ponazoritev: slednji znesek presega vrednost Hidroelektrarn na spodnji Savi znaša. 170 mio EUR predstavlja približno 1/4 prvotno določene naložbe v TEŠ 6, ki je sprva znašala preko 600 milijonov evrov, zaradi vašega zavlačevanja izdaje energetskega dovoljenja pa kar 1,13 milijarde evrov (najbrž omenjeno zavlačevanje ni povezano z vašimi pomisleki o ogrožanju naložb v hidroelektrarne na Spodnji Savi in JEK, kot politični boter pa naj bi se bali tudi, da bo financiranje naložbe v TEŠ še bolj spodbudilo premislek o ponovni združitvi HSE in Gen Energije).
Na podlagi navedenega vas kot bivšega pristojnega ministra in predsednika nadzornega odbora HSE sprašujem:
1. Glede na vaš odgovor iz leta 2007, da je predlog strateških usmeritev pri privatizaciji slovenske elektro energetike sprejela vlada RS leta 2006 kot podlago za omenjena ravnanja HSE in da vi kot minister oz. Republika Slovenija v vlogi ustanovitelja in edine družbenice v družbi HSE ne more odločati o vprašanjih vodenja poslov, vas sprašujem kako ste kot predsednik nadzornega sveta HSE leta 2005 brez usmeritev vlade ravnali pri odkupu deležev manjšinskih družbenikov v družbah Termoelektrarna Brestanica d.o.o in Termoelektrarna Šoštanj d.o.o, še posebej če se zavedamo, da se je vodstvo HSE takrat precej ukvarjalo z vprašanjem ekonomske upravičenosti odkupa ?
2. Zakaj ste leta 2006 oz. 2007 kot takratni pristojni minister in predsednik nadzornega sveta HSE za nakup manjšinskih deležev v Soških elektrarnah HSE odobrili najem posojila v višini 29,2 milijona evrov (zakaj ga niste kasneje razveljavili), če trdite, da niste potrjevali oziroma bili predhodno, pa tudi kasneje seznanjeni s postopkom ter pogoji odkupa deležev manjšinskih družbenikov (omenjene informacije bi vam kot predsedniku nadzornega sveta morale biti znane, ne glede na kasnejši odstop) ?
3. Ali držijo navedbe medijev, da je HSE (v času vašega ministrovanja in vodenja nadzornega sveta) do leta 2007 za odkup manjšinskih deležev v štirih hčerinskih družbah (za odkup manjšinskih deležev v Dravskih elektrarnah, TE Brestanica, TE Šoštanj in Soških elektrarnah) porabil skupno okoli 170 milijonov evrov (omenjene informacije bi vam kot predsedniku nadzornega sveta morale biti znane) ?
4. Ali držijo navedbe medijev, da ste bili idejni in izvedbeni “oče” posavskega stebra kot nekdanji pristojni minister, ki je v času odkupa teh deležev in pripojitve nekaterih družb vodil nadzorni svet HSE ?
Cveta Zalokar Oražem