O pravicah pacientov brez njihovega soglasja
Zakon o pacientovih pravicah, ki je bil na sredini seji parlamentarnega odbora za zdravstvo korenito spremenjen z več kot sto dopolnili, je bil žal pripravljen skoraj izključno v zdravniških krogih in torej brez sodelovanja civilne družbe oziroma predstavnikov bolnikov, je na novinarski konferenci opozorila poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem.
Predlagani zakon je zato nepregleden, poti do uveljavljanja pravic bolnikov pa bodo tudi po njegovi uveljavitvi ostale zapletene. Vlada in poslanci vladajoče koalicije kršijo evropsko določilo, ki pravi “ničesar o nas brez nas”, saj so zakon o pacientih pripravili brez slednjih. Po mnenju Zalokar Oražmove bodo zato tudi po sprejetju zakona pacienti v iskanju svojih pravic še vedno tavali po labirintih zakonodaje, institucij, komisij, zavodov ipd.
Poslanka Zares se je na novinarski konferenci dotaknila tudi razveljavitve razpisa za nakup opreme na nevrološki kliniki in napovedala, da bo od ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič zahtevala, naj javnosti, bolnikom in poslancem natančno pojasni odločitev za takšno razveljavitev.
Stavba nove nevrološke klinike je zgrajena že skoraj leto dni, razpis za opremo pa je potekal več kot dve leti. Če bo ministrica začela postopek za nov razpis, to pomeni najmanj leto dni novega čakanja za osebje in bolnike na nevrološki kliniki, je povedala Zalokar Oražmova.
Dogajanje na sredini seji parlamentarnega odbora za zdravstvo je poslanka Zares označila za nedopustno, saj so se po njenih besedah predlagatelji zakona in poslanci iz vrst vladajoče koalicije vedli žaljivo do predstavnikov nevladnih organizacij, zlasti do predstavnic društva bolnikov. Po oceni Cvete Zalokar Oražem predstavniki ministrstva za zdravje, ki so zakon pripravili, niso znali pojasniti vsebine zakona. Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič se seje sploh ni udeležila, državni sekretar Darko Žiberna pa ni odgovarjal na vprašanja oziroma argumentiral predlaganih rešitev. Nekatere odločitve, ki so bile sprejete v drugi obravnavi zakona, mečejo slabo luč na celoten zakon. Slovenski pacienti ne bodo dobili tistega, kar so pričakovali, je opozorila Cveta Zalokar Oražem. Bolniki po njeni oceni ne bodo mogli na enem mestu uveljavljati vseh pravic, ki se dotikajo zdravstvenega zavarovanja, zdravstvenega varstva in tudi invalidsko pokojninskega zavarovanja, kar pa se, kot je dejala, med seboj zelo prepleta.
Zalokar Oražmovi se zdi zelo sporno tudi, da bo celoten institut varovanja bolnikovih pravic deloval na volonterski ravni. Kot je dejala, naj bi bili volonterji tako bodoči zastopniki bolnikovih pravic, kot tudi komisija, ki bo reševala najbolj zapletene primere bolnikovih pritožb. Pri tem je omenila, da naj bi zastopnik bolnikovih pravic delal v skladu s tem zakonom samo 12 ur na teden, kar se ji zdi premalo. “Prag 12 ur kaže na to, da predlagatelji zakona podcenjujejo ta problem, saj so številke različnih pritožb in poizvedb v zdravstvu zelo visoke,” je poudarila.
Kot dobre rešitve zakona je izpostavila upoštevane zahteve Zveze društev prijateljev mladine v zvezi z otroci in njihovim zdravljenjem v bolnišnici, predvsem v povezavi s prisotnostjo staršev med zdravljenjem. Obenem je Zalokar Oražmova pohvalila uvedene sezname za čakalne dobe v bolnišnicah, ter tudi to, da bodo pacienti dobili uzakonjeno pravico do pridobitve drugega mnenja. “Dvomim pa, da bodo te dobre rešitve ob vseh preostalih slabih rešitvah pretehtale v smer, da bodo poslanke in poslanci Zares zakon lahko podprli,” je še dodala.
V zvezi z razveljavitvijo razpisa za nakup opreme na nevrološki kliniki je poslanka Zares med drugim dejala, da se bo zaradi razveljavitve razpisa po vsej verjetnosti zamaknila cela vrsta dejavnosti znotraj kliničnega centra, saj je na to selitev vezano tudi vprašanje reševanja hematologije in vprašanje razreševanja urgence. Tudi zato mora ministrica za zdravje zelo natančno pojasniti vzroke za razveljavitev razpisa. Doslej je namreč dejala le, da so bili postopki v razpisu netransparentni in nezakoniti.
Amandmaji Zares k predlogu zakona o pravicah pacientov (doc, 50 KB)