Temeljito prevetriti predlog zakona o pacientovih pravicah
Na današnji novinarski konferenci se je poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem zavzela za umik vladnega predloga zakona o pacientovih pravicah iz zakonodajnega postopka, ker je predvsem konceptualno zastarel in nesprejemljiv, deloma preveč natančen in kompleksen, zatorje nepregleden, deloma pa prepovršen. Zato ga zavračata tako strokovna javnost, varuhinja pravic bolnikov, nevladne organizacije, kot tudi pravna služba državnega zbora, ki je zavrnila več kot polovico členov zakona.Cveta Zalokar Oražem je pred petkovo sejo parlamentarnega odbora za zdravstvo pojasnila, da druga obravnava predloga zakona o pacientovih pravicah nima smisla, saj je zakon tako slab in nesprejemljiv, da ga je z amandmaji težko popraviti.
Že v prvi obravnavi je bila v burni razpravi izpostavljena vrsta argumentov, ki pričajo, da vladni zakon ni pripravljen tako, da bi zares koristil slovenskim bolnikom in jim olajšal pritožbene poti ter uresničevanje njihovih pravic v postopku zdravljenja in po njem.
Poudarila je, da gre za zakon, ki »smo ga vsi nestrpno pričakovali«, vendar je tak, kot je, neprimeren. Zato je poslanka danes na predsednika odbora za zdravstvo naslovila pobudo za umik te točke z dnevnega reda petkove seje odbora.
Zakonodajno-pravna služba državnega zbora je o zakonu pripravila 23 strani pripomb, pri čemer je zakon ali njegove posamezne rešitve označila kot »neprimerne, zavajajoče, slabe, nesistematične« ipd. Prav tako je predlog zakona zavrnil že državni svet, kritično se je o njem izrekla tudi varuhinja pravic bolnikov Magda Žezlina, pa tudi vrsta društev različnih bolnikov.
Za Zares, je pojasnila poslanka Zalokar Oražmov, je med drugim povsem nesprejemljivo, da zakon predvideva kar 75-člansko komisijo za obravnavo pritožb bolnikov. Komisijo naj bi po predlogu vlade vodil predsednik, ki bi ga imenovala ona sama oziroma ministrica za zdravje. V Zares smo prepričani, da Slovenija potrebuje povsem neodvisen in avtonomen institut varovanja pravic bolnikov, zato v Zares predlagamo razmislek o ustanovitvi povsem samostojnega in neodvisnega organa – varuha pravic bolnikov.
Nesprejemljiva je tudi zakonska rešitev, da naj bi zastopniki za pritožbe bolnikov delovali v okviru regionalnih zavodov za zdravstveno zavarovanje, ker je neustrezno, ker se lahko prav zavodi znajdejo kot stranka v postopku oziroma so izvor kršitve pravic bolnikov.
Cveta Zalokar Oražem je zato ministrici za zdravje Zofiji Mazej Kukovič javno predlagala, naj preuči vse prispele pripombe na vladni predlog zakona o pacientovih pravicah in poskrbi za čim prejšnjo vložitev novega predloga zakona o pravicah bolnikov.