Zares za enotnost opozicije pri pokrajinski zakonodaji
Poslanca dr. Pavel Gantar in Vili Trofenik sta na današnji novinarski konferenci predstavila nadaljnje korake poslanske skupine Zares pri obravnavi pokrajinske zakonodaje na jutrišnjem zasedanju državnega zbora.
Poudarila sta, da je bila parlamentarna opozicija doslej enotna v zavzemanju za izboljšanje vladnega predloga svežnja pokrajinske zakonodaje in opozorila, da njeno sprejemanje ni smiselno brez jasne določitve števila in velikosti pokrajin.
Poslanska skupina Zares se je ves čas zavzemala za občutno manjše število pokrajin (med 6 in 8 pokrajin).Poslanska skupina Zares je, kot je ponovil dr. Pavel Gantar, aktivno sodelovala v vseh fazah priprave oziroma dogovarjanja o pokrajinski zakonodaji, čeprav je problematično predvsem to, da se še vedno ne ve, kakšne in koliko bo pokrajin.
Doslej so vse parlamentarne opozicijske stranke kazale določeno enotnost, kar se je pokazalo predvsem pri obstrukciji na seji pristojnega odbora za lokalno samoupravo. Izrazil je upanje in pričakovanje, da se bo takšna enotnost opozicije nadaljevala tudi jutri, pri obravnavi pokrajinskih zakonov na plenarnem zasedanju državnega zbora.
Kot je napovedal Gantar, bodo poslanci Zares aktivno sodelovali na seji in predstavljali ter zagovarjali svoje amandmaje k zakonom. Če ti ne bodo sprejeti, poslanska skupina Zares ne more prevzeti odgovornosti za slabo pripravljeno pokrajinsko zakonodajo, ki bo podlaga za regionalizacijo Slovenije.
Poslanec Vili Trofenik, ki se je še včeraj sestal z ministrom za lokalno samoupravo in regionalni razvoj dr. Ivanom Žagarjem, pa je kot neprimernega označil vladni pristop “per partes” pri pripravi zakonodaje, ko gre za urejanje posameznih delov, medtem ko celota, t. j. število pokrajin, še vedno ni znana.
Menil je, da če vladnega predloga pokrajinskih zakonov jutri ne bo mogoče bistveno izboljšati, da je bolje, da državni zbor zakonov ne sprejme. “V danem trenutku bi se bilo morda bolj smiselno posvetiti črpanju sredstev iz strukturnih skladov EU”, je še dodal Trofenik. Ocenil je tudi, da v koaliciji oziroma vladi ni iskrene volje do uvedbe decentralizacije, kar med drugim potrjujejo predlogi vlade v pokrajinski zakonodaji glede osnovnega in srednjega šolstva. Izrazil je bojazen, da opozicija jutri ne bo zmogla enotnosti v stališču o pokrajinski zakonodaji, saj nekateri že omenjajo zamik regionalizacije za dve leti. To ni smiselno, saj bodo sedaj slabi zakoni tudi čez dve leti še vedno slabi. Po njegovem prepričanju je bolje ne sprejeti zakonov, kot pa sprejeti slabe in nedomišljene zakone, saj gre pri regionalizaciji za izjemno pomemben proces, ki ga ni mogoče popravljati.